איך בוחרים חופשה משפחתית?

רוצים לצאת לחופש משפחתי עם הילדים ? מה כדאי לעשות לפני החופש? איך לתכנן את החופש כך שיקח בחשבון את כל בני הבית ? מה אפשר לעשות כדי שהילדים ירגישו שותפים ?

נטע קויפמן הדרכת הורים, אימון אישי והנחיית קבוצות

 

 

התייעצות ושיתוף בני הבית בתכנון החופשה – כדאי לשתף את הילדים בתכנון החופשה, כמובן בהתאם לגיל. תבררו עם הילדים מה הייתם רוצים, מה חשוב לכם שנעשה בילדים צעירים, כשהילדים בוגרים יותר אף אפשר לשתף בבחירת המקום צפון/דרום ועוד.

 

לא כדאי להבטיח הבטחה שלא תוכלו לעמוד בה, כמו "כן.. ניסע לאן שתרצה..", אלא חשוב לי לשמוע מה היית רוצה .

ילדים שמרגישים שמשתפים אותם ישמחו לשתף פעולה ולהיות חלק מההכנות. הם מרגישים חשובים, חלק מהמשפחה ומקבלת ההחלטות בבית, מרגישים שדעתם נשמעת וחשובה.

 

לוותר על הפתעות – לא כל אחד אוהב הפתעות. אל תוותרו על תכנון החופשה. התכנון  מעורר צפייה והתרגשות ממש כמו החופש עצמו, מעמיד אותנו ואת הילדים עם רגל אחת בחופש כך שמרגישים ש 'הנה זה מגיע'. התכנון מהווה כמו דלק ותמריץ עד לנסיעה. מגבש ומעודד.

 

שיתוף הילדים בהכנות לחופש – ילדים צעירים אפשר לשאול איזה משחק/ספר חשוב לך לקחת. אפשר להחליט כמה כל אחד לוקח, למשל שני דברים לכל ילד משחק וספר. שמים את זה בתיק הנסיעה על מנת שלא ישכח. ילדים בוגרים יותר אפשר לבקש שיהיה אחראי למשל על הכנת הכריכים או הכנת התיק. אפשר לשאול את הילד על מה הוא רוצה להיות אחראי.

 

ההכנה לנופש מלמדת את הילד סדר וארגון -  איך להתארגן, מה לוקחים, איך לארוז בתיק (קירור, דברים יבשים , שתיה לחוד ), אחריות, תקשורת עם שאר בני הבית.

 

בחירת המקום – כדאי להתחשב בצרכים של כולם, אם אי אפשר להיענות להכל אז לפחות לנסות ליצור איזון. אם לאחד חשוב אוכל איכותי אז שתהיה יציאה למסעדה ערב אחד ואם לאחר חשוב להישאר לנוח במלון בערב השני אפשר לאפשר את זה. אם לאחד  חשוב בריכה ולשני ים אפשר לחלק את הימים כך שכל אחד יוכל להנות ממה שהוא רוצה.

ישנם היום הרבה מלונות שמותאמים לילדים, אפשר לבחור מקום שבו יש חדר ילדים ומשחקיה.

 

כדאי שיהיה אטרקציות חלופיות למקרה ולא מסתדר אחד המקומות שתיכננתם. לפעמים בחגים ובעונת השיא בקיץ המקומות יכולים להיות עמוסים , בלי מקום חניה ועוד, לכן כדאי שיהיה גיבוי.

 

לא כדאי לאיים בעונשים שאח"כ לא תרצו לבצע אותם, 'לא תבוא לחופש' או 'תישאר בבית לבד' מעכירים את האווירה ולא באמת תורמים. בייחוד כשאתם לא מתכוונים לכך.

 

האווירה לפני ובמהלך החופש חשובים לא פחות מהנופש והחופשה עצמה. 

 

 

הרבה פעמים אנחנו מתמלאים בכוחות מחודשים לאחר החופשה, איך דברים שנראים מכאן לא נראים משם. בעיות היום יום מתגמדות ונעשות 'קלות' יותר ופתירות. יש יותר סבלנות והאווירה נהיית קלילה יותר.

שתהיה חופשה נעימה !