כמה זה חשוב לצאת לחופשה משפחתית? למה כדאי לשים לב לפני שמזמינים חופש משפחתי? מה היתרונות ביציאה המשותפת ואיך לא ליפול למלכודות של ריב ומאבק

נטע קויפמן הדרכת הורים | קבוצת הורים | אימון אישי

 

הרבה הורים מוטרדים לקראת חופשה ארוכה מהגן או מבה"ס.

מה עושים עם כל הזמן הזה?

אז באמת החופש הגדול וחופשת הפסח ארוכים השאלה היא מה הצפיות.

 

אז כדאי ליצור שיחה לפני החופש ולתאם צפיות – תכנית לכל יום , תכנית פעילות שבועית. כשהילדים צעירים אפשר ליצור טבלה עם ציורים שמזכירים בכל יום מה עושים. בילדים בוגרים יותר, אפשר לכתוב על לוח עם ימים ותאריכים מה רוצים לעשות בכל יום.

 

אני לוקחת את החופשה כהזדמנות לעשות פשיטה על ארון היצירה ולהתחיל לעבוד וכמובן לראות את הצעצועים הקיימים שכבר מזמן שכחנו בבית, משחקי קופסה ואפשר להיות יצירתיים ועם חומרים שיש בבית להפוך סדין ישן לארמון או בית.

 

זאת הזדמנות לדבר על תכניות ומה עושים כשהתוכניות משתנות בעקבות מזג אוויר, ביקור לא צפוי של אורחים ועוד.

בחופשה משפחתית בני הבית נפגשים מחוץ לשיגרה המעייפת היום – יומית. לזמן יש משמעות אחרת והילדים מרגישים באווירה שהשיגרה הלחוצה הוחלפה במתנה חדשה: אבא ואמא נינוחים יותר, רגועים ופנויים .

בחופשה ילדים רבים, שחשים שינוי באווירה, שמחים  וכל רצונם הוא לנחש מה תהיה הפעילות הכייפית הבאה, מה טומן בחובו היום הבא של החופש.

 

 

להתקרב לילד שלכם - זאת הזדמנות לראות את כל אחד ואחת בבית. בחיי היום יום התקשורת לרוב היא פונקציונלית, בבוקר לפני היציאה לעבודה ממהרים ורוצים שהילדים יתארגנו ויצאו, כשחוזרים לא תמיד יש זמן לדבר שיחות איכותיות ויש הסחות דעת כמו קניות, בישולים, נקיון ועוד . בזמן החופשה אפשר לגלות באמת מה כל אחד אוהב, שיר אהוב, משחק ועוד. אפשר לשמוע מהילד עם מי הוא אוהבת לשחק בגן או בבה"ס, מה המשחק האהוב עליו בגן ומה הוא היה רוצה להכניס לשיגרה שלנו כמשפחה.

 

כשנפגשים מחוץ לשיגרה, נוצרת אווירה שונה, נינוחה וכייפית. פתאום הילדים מגלים שגם לאמא יש חוש הומור ושאבא אוהב להשתטות ועוד.

 

הקשבה אחרת – פתאום הילדים חווים הורים קשובים, רגועים ונינוחים יותר. אם מדובר במשפחה שבה אחד ההורים או שניהם עובדים שעות מרובות מחוץ לבית וסדר היום הוא כזה שהילדים רואים את ההורה טרוד , חסר סבלנות וממהר, ניתנת הזדמנות בחופשה להקשיב באמת, להוריד הילוך ולאפשר לילד לחוש את הצדדים האחרים בהורה.

 

כשההורים נינוחים הילדים נינוחים – כשההורים עסוקים וטרודים בחיי היום יום, בעבודה ובמטלות הבית אין זמן והרבה פעמים פירגון הדדי וביטויי חיבה גם אם נשמעים הם לא לרוב ואולי אפילו כשהילדים ישנים וההורים נושמים לרווחה.

באימון האישי אני שומעת לא פעם שההורה שינה את התדר שלו וכך כל הבית הושפע. כלומר מספיק שהורה אחד יעשה שינוי , יהיה נינוח יותר והילדים מגיבים מיד.

 

בחופשה יש זמן , אווירה נעימה ונינוחה שבה ההורים מחובקים ומפויסים משמשים מודל לילדים שזוכים לראות אותם כבני אדם ולא רק 'אבא' או 'אמא'. יש זמן לאהבה, לפירגון ולמחמאות – לתשומת לב..

 

האווירה מדבקת ומשפיעה לרוב גם אחר החופשה. אפשר לראות איזה הרגלים אהבתם ואולי לקחת דבר אחד או שניים מתוך החופשה ולהביא לחיי היום יום. למשל שיחה בערב לפני השינה, אפשר להעביר את הסיפור לאחה"צ ועוד.

חיזוק הקשר בין הילדים – במהלך חופשה נוצרים הרבה מפגשים מהנים היכולים לקרב ולחזק את הקשר בין הילדים.

 

לעיתים רק בשל העובדה שהם הילדים היחידים בצימר או במלון כל שנותר להם זה רק זה את זה או שלעיתים יש פחות צורך לתחרות כי כל אחד מקבל את הזמן שלו עם ההורה, ההורה נינוח יותר וקשוב יותר .

 

חיזוק יכולות – לעיתים קרובות בשגרה אנחנו לא מוצאים את הרגע שבו אפשר לחזק ילד מסוים בבית, למשל בקריאה או

כתיבה. בילדים צעירים יותר אפשר לעבוד על הארכת משך הריכוז על ידי קריאת סיפור או משחק מהנה ביחד. החופשה

ביחד יכולה לאפשר הרבה הזדמנויות לפעילויות מהנות יחד ומציאת הזמן שבו ההורה תומך בילד שזקוק יותר לחיזוק.

 

הגדירו לעצמכם מה היעד בתחילת החופש ותעשו זאת במנות קטנות . אם החלטתם שאתם רוצים להאריך את הריכוז של הילד תוכלו לעשות זאת בהדרגה , בחופש כשאתם רגועים יותר ופחות ממהרים כי מחר עובדים או הולכים למסגרת החינוכית תוכלו למצוא את הזמן לכך יותר בקלות, אפשר למשל להתחיל את הפעילות שחשוב לכם לחזק בה את הילד בבוקר, כשהוא מרוכז ולכם יש סבלנות.

 

סידור תמונות יחד – חזרתם מהחופשה ? תוכלו לסדר תמונות עם הילדים , כמובן שבהתאם לגיל,  כפעילות מהנה ומגבשת. בוחרים את התמונות שאוהבים, תוך כדי נזכרים מה היה לנו בחופש ומעלים זיכרונות. נזכרים בחוויות שאהבנו.

 

 

הרבה פעמים קשה לחזור לשיגרה, לעיתים מצליחים לבד ולפעמים כדאי להיעזר במאמן אישי, קואצ'ר מטפל או חבר טוב שיתמוך בכם ויהיה עבורכם.

 

חשיבות החופשה המשפחתית