איך לצמוח מתוך המשבר האישי

איך לצאת ממשבר
לפעמים משבר הוא הזדמנות לשינוי, אנחנו יכולים לצאת מהמשבר מחוזקים. השאלה היא איך נכנסנו לשם. לעיתים רק צולחים את השלב ולא נקלעים למשבר - אם מגיעים מחוזקים 
נטע קויפמן - הדרכת הורים | אימון אישי | הנחיית קבוצות

 

מעברים ומשברים, לפעמים אנחנו יכולים בתוך מעבר להיקלע למשבר ולפעמים ניתן לראות שאנחנו רק במעבר כלומר צולחים את השלב ולא נכנסים למשבר בעקבות השינוי.

 

אז מה זה מעבר ומה זה משבר?

מעבר – אני עובר משלב אחד לשני, אני צריך לסיים את השלב הקודם לפני שאני מתחיל.

יש הרבה מעברים שהם כפויים, לא חשוב אם אני יזמתי או לא. מעבר ממקום למקום משלב לשלב. בהיותה כזו היא שינוי, לא יציבה, זה שלב שהמשפחה צריכה להתייחס אליו, כשמעבר לא עובר טוב ונכון יש לו פוטנציאל להפוך למשבר.

כל הזמן המיקוד יהיה על המעבר, פחות נדבר על השלב כשלב, נקודת ההתייחסות תהיה על המעבר, מה הוא מזמן לטוב ולרע ואיך לעבור אותו כך שלא יהפוך למשבר.

במילה מעבר יש עבר הווה ועתיד , מעבר כרגע מעבר בעבר ובעתיד.

 

שינוי – מעבר מדבר אחד לשני. בשינוי אני מאבד משהו כדי להשיג משהו אחר. יש רווח ומחיר – אם אני לא רואה את הרווחים בשינוי ובמעבר אני עלול להתקע למשבר.

הטקסים מסמנים מעברים הם באים בעצם לתת חותם ולקבע את המעבר. למשל בר מצווה חתונה. טקס מנרמל, עושה סדר וגורם לנו להיפרד בצורה מסודרת.

 

ניצה אייל/החיים כנהר – בכל רגע נתון הנהר משנה וזה כבר לא חוזר להיות אותו דבר. הנהר הכי חשוף, מעבר זה משהו רגיש, מחייב התייחסות מעבר לשלבים האחרים. דווקא בתקופות מעבר אני צריך להשקיע.משהו במעבר מצריך התייחסות, טיפול ורגישות.

 

וירג'יניה סתיר מדברת שבתוך המעבר קיימים 3 שלבים:

1. חרדה ובילבול

2. אינטראקציה בין הישן לחדש

3. היכולת ליזום מחדש

 

בהתחלה אני בהלם מעצם המעבר. הקושי מתזוזה מהיציבות ממה שאני מכירה. אני כבר לא בישן ועוד לא בחדש.

שלב המעבר מצריך הכי הרבה אנרגיות כלים להתמודדות של הפרט ושל המערכת כולה. חשוב לדעת לעשות את הסיום , את הפרידה, אם אני רוצה לעשות את המעבר נכון אני צריכה לעשות סיום ופרידה נכון. הרבה אנשים מדלגים על המעבר, החברה לא נותנת מקום למעבר.. נו תתחיל כבר מקום עבודה, אין הכלה של המקום הזה. פרידה מחבר , ישר אומרים תמצאי מישהו חדש.. כל זה בגלל שזה שלב לא פשוט.

אנחנו כאנשי מקצוע ניתן את ההכלה, את המקום למעבר, זה שלב חשוב בתהליך.

 

כל שינוי שאנחנו עוברים מהרגל מאוד קשה למשל בתזונה.

את כל השלבים של החיים עד כמה אנחנו בשלים לקבל אותם מבינים שזה חלק מהחיים ושזה אצל כולם וזה נורמאלי וטבעי, השאלה מה נעשה בכל מעגל ומעגל של החיים. מהו משבר ולמה אחד עובר את זה כמשבר והשני עובר את זה כחגיגה.

הכל תלוי איך אנחנו מסתגלים לשינוי, מה אנחנו שמים במעבר הזה, צריך הרבה סבלנות למעבר, להיות שם.צריך לתת לאדם להיות במעבר.

לא אמורים לברוח ממעבר צריכים לכבד אותו ולתת לו את המקום הוא בין שלב לשלב אך הוא שלב בפני עצמו.

 

מה זה משבר? משבר בתורה זה המקום שבו נשים כרעו ללדת, מקום שממנו יוצאים חיים. קודם צריך לעבור את המשבר ברגע שאני עובר את המשבר אני צומח.

 

משבר  (מהמילון) -מפנה פתאומי, שינוי מפתיע פעמים רבות בשינוי פתאומי. כשקיים איזשהו לחץ חיצוני, או כשאדם תופס אירוע מסוים כמאיים יכולה להיות התעוררות זמנית של הפרט או של המערכת.

 

מעברים זה הכרח, משבר זאת אופציה.

משבר -זאת התגובה של האדם לאירוע, אם האדם במשבר זה תלוי איך האדם תופס את האירוע, ולכן יש אדם שיעבור את אותו אירוע אחד יגיב משבר אימים ושני ממש לא.

למשל, ילד הולך לגן, יש משפחות שזה משבר.

כשאדם נמצא במשבר זה אומר שארגז הכלים(ניסיונות שלו, נרטיב משפחתי, תפישת עולם) שהיו לו עד כה לא עובדים לו כרגע ולכן הוא לא רואה את התקווה. [מירה כפיר/כמו מעגלים במים]  לפי נירה כפיר: המשבר זה לא המאורע אלא ההתייחסות אליו.

לפי קפלן ,פסיכיאטר, משבר הוא הפרת האיזון בין חומרת הבעיה לבין המשאבים שעומדים לרשות האדם לטפל במצב.

אם ניקח את המשברים הנורמטיביים למשל גמילת האיזון, לידת אח קטן, הופר האיזון, אני רגיל לבקבוק, אני רגיל להיות הנסיך הקטן, צריך לתת על זה את הדעת, לתת מקום למעבר על מנת שלא יהפוך למשבר.

2 צורות משבר:

1משבר שיש לו התחלה וסוף - למשל גירושים, האירוע תחום

2. כרוני - הולדת ילד חריג , מחלה כרוני, לפעמים משבר חד פעמי יכול להפוך לכרוני.

 

לאורך כל הדרך תפקיד המשפחה לדאוג להומיאוסטזיס – שיווי משקל שלה.זה חלק ממטרות המשפחה עם הרבה רגישות.

זה כמו חיסון פסיכולוגי, אני מחסנת את הילד, בעיתות שלום המשפחה צריכה שיהיה שיווי משקל ויציבות כדי שבמצבים של משבר יוכל לעבור את זה ויהיו לו הכוחות לכך.

 

אריקסון , פסיכולוג חברתי, מדבר על תקופות המשבר בתור תקופות קריטיות , כשהאדם עובר הרבה משברים יש לו הזדמנות להתחבר לכוחות שלו ומגיע יותר מחוזק לשלב המשברי הבא.  המשבר נותן לו הזדמנות להתחבר לפוטנציאל שלו ולכוחות שלו.

הפרדוקס הוא שממשבר שכביכול אין כוחות לא רואים את הסוף, מדכא דווקא שם אנחנו יכולים לצאת מזה יותר מחוזקים.

 

מתוך ד"ר נירה כפיר/מה שתלוי בך 

משבר הוא ההכרה שאני אבוד..ללא יד מכוונת, מצב פתאומי ומסוכן, האדם לא מסוגל לראות עתיד, כאשר הכל קורה ביחד אז חווים משבר.מחה הופכת את האנשים לקורבן ויש אנשים שמסרבים להיות קורבן דווקא הם נלחמים עם זה, ויוצאים מחוזקים.מפחד מוות זה לוקח הרבה פעמים להתנפלות על החיים.

 

אסוציאציות שמתקשרות למלה משבר:

קושי, גירושין, פרידה, כניסה לגן לבה"ס, מוות אובדן, סופיות(האמנם),הרגשת קורבן למי שחווה,התמודדות,ארגז כלים,חוסן נפשי,צמיחה, אתגר

 

מאפיינים של משבר:

חוקרים דיברו על תגובות משבריות:

  • ​במישור רגשי - פחד, זעם, דיכאון, חרדה

  • במישור הפיזיולוגי - מתח שרירים, שינויים ברמת מערכת העצבים, הפרשת אדרנלין, קצב מוגבר

  • תפקודי / קוגנטיבי - פירוש מוטעה של המצב

 

 

ממליצה על ליווי בזמן משבר ובזמן מעבר על מנת לצאת מהמשבר, לשבור את השבר ולצאת מחוזקים מהמצב.

ליצירת קשר ולקביעת פגישת אימון ליחצו כאן