Search
  • netakoifman

לממש את עצמי

לחיות מתוך הגשמה, כן זו לא סיסמה. זה אפשרי עם תכנון נכון וכלים מעשיים. הדרך להגשמה עצמית ואיך לממש את הפוטנציאל שבך נטע קויפמן - הדרכת הורים | אימון אישי | הנחיית קבוצות

אני הייתי תלמידה טובה בבית הספר. אח"כ המשכתי למסלול של מהנדס תוכנה. למדתי 4 שנים , כשסיימתי מיד התחלתי מסלול של עבודה בהיי טק. משכורת גבוהה , אוטו, פלאפון.

ואז מה קרה?

הבנתי שאני לא מממשת את הפוטנציאל שבי.

זה לא אומר שאני לא מקבלת משכורת גבוהה, תנאים טובים, היה לי עניין בעבודה אבל עדיין הרגשתי שמשהו בנשמה כבוי! הרגשתי שיש הרבה יכולות שקיימות אצלי שלא באות לידי ביטוי.

ר' התאמנה באימון אישי, הגיעה לאימון על מנת לעשות שינוי מקצועי, החליטה להיא רוצה לממש את היכולות שלה. כשבדקנו מה חשוב לה היא אמרה שחשוב לה לבוא לידי ביטוי, לקבוע בעבודה, חשוב לה המשכורת.

באותה תקופה ר' שיתפה אותי שבן זוגה עושה שינוי מקצועי ולכן אין ביכולתה לעשות שינוי מקצוע גם היא במקביל כי בכל זאת יש אחריות , ילדים , בית ומשפחה.

ביחד, באימון האישי, בדקנו כיצד היא יכולה לממש יותר יכולות במקום העבודה הנוכחי שלה, איך היא יכולה להביא לקידומה המקצועי, כך שבעוד תקופה של 3 חודשים כשהיא תרצה לעזוב או לשפר את התנאים שלה יהיה לה על מה להתבסס גם מבחינת העלאת המשכורת מול המעביד הנוכחי וגם מבחינת חיפוש עבודה חדשה.

ר' היתה תלמידה מצטיינת. היתה לה אכזבה מעצמה, היא הרגישה שאיך זה יכול להיות שהיא לא מימשה את עצמה יותר, הגיעה לעמדה בכירה בעבודה, הרי היתה לה תעודה מעולה!

אין קשר בין תעודה מעולה לבין הגשמה עצמית!

אין קשר בין ילד מחונן לבין אדם שנמצא במקום שטוב לו ושהוא מביא את הכישורים שלו לידי ביטוי כך שמסבים לו אושר!

רוצים להגשים את עצמכם?

מרגישים שאתם תקועים ולא יודעים מאיפה להתחיל?

מכירים את זה שבבית הספר אומרים לכם שיש לכם הרבה פוטנציאל לא ממומש?

אז מה עושים עם הפוטנציאל? האם אפשר לעשות איתו משהו?

ומה קורה עם תלמיד שהיה מאוד טוב בבית הספר אבל אח"כ התברר לו שזה לא המתכון לאושר/הגשמה/מימוש עצמי?

אם יש לי תעודה בתיכון מאוד טובה זה לא אומר שאח"כ אני אממש את עצמי כמבוגר. כדי לממש את עצמי אני צריכה עוד כישורים.

הגשמה העצמית משתנה מאדם לאדם, כל אדם מודד את ההצלחות כמו את הכשלונות שלו באופן שונה בהתאם לערכים שעליהם גדל ומה שהחליט להכניס לחייו.

התסכול מגיע כאשר יש פער בין המצוי לרצוי, החדשות המעודדות הן שזה קורה לרובינו בשלב כזה או אחר של חיינו, החדשות הפחות טובות הם שאם לא תעשה משהו כדי לצאת ממעגל הנוחות תישאר בהישגים בינוניים שיביאו אותך לתוצאות בינוניות ..

הנה כמה אפשרויות ודרכים לחשיבה שכולו להועיל לקידום הפוטנציאל האישי, כדי שהפוטנציאל לא ישאר רק בגדר פוטנציאל כדאי שתגדירו לעצמכם מטרה ברורה קודם לכן ואז תיגשו לדרך:

1. אתה ייחודי, יצירתי בעל משאבים ושלם - יש לך את היכולות והכוחות! אתה יכול לעשות יותר ממה שהוא חושב. כל אדם הוא יצירתי, אתה ייחודי ואין עוד כמוך!

שלם – האדם כפי שהוא הוא שלם, הוא מי שהוא עם החוזקות והחולשות. מהמקום הזה אפשר לחזק ולתמוך.

ההבנה שאתה ייחודי ויצירתי מאפשרת לך למצוא את הדרך הייחודית והיצירתית שלך בדרך להגשמה עצמית.

אם לא התקבלת עד היום למקום עבודה, לא החזקת הרבה זמן במקום עבודה/בזוגיות, לא מצאת אהבה, לא התמדת בדיאטה אין זה אומר עלייך שמשהו "דפוק" בך ושצריך לתקן, אלא שעלייך להמשיך ולמצוא את היצירתיות שבך, בכך שתמצא את הדרך הייחודית שתתאים לך.

מתאמן שאמר לי שהוא דחיין ושאין מה לעשות עם זה, כך הוא היה תמיד, גם בתור ילד, הבין שהוא תייג את עצמו כך הרבה מאוד זמן, שגם כאשר הוא עושה זה עדיין לא "נחשב" בעיניו, הוא לא לימד את עצמו לראות את העשייה שלו. כדי לראות את היצירתיות שלי אני צריך לפעמים לצאת מתוך עצמי, לראות את עצמי באור אחר, לשנות את התפישה שלי על עצמי.

2. מחברת /פנקס/יומןכתיבה. תחזיקו את האפשרות הזאת בתיק, תוכלו לעקוב אחר המשימות שלכם, הרעיונות שעולים בראשכם, ואח"כ כשמגיעים הביתה תוכלו לתייק כל דף בתיקיה נפרדת לפי הנושא. כדאי להכניס רעיונות גדולים כקטנים, איפה אתם רוצים לראות את עצמכם בעוד שנה מהיום, מה תעשו כשתשיגו את היעדים שלכם ואיך זה יראה.

כדאי לנהל רישום של המשימות שלכם ולבדוק את עצמכם משבוע לשבוע.

3. לאחר שכתבתם בפנקס את התוכניות שלכם, מיינו אותם למטרות לטווח קצר וטווח ארוך. בידקו מה חסר לכם להגיע לשם, האם דרושה הכשרה, האם חסר ידע או עזרה?

תבדקו מה הכישורים שיש לכם כרגע, מה אני יודע שיש לי, מה אני לא יודע , מה חסר.

תהיו המנטורים של עצמכם, תבנו תכנית של הכשרה שחסרה לכם, מה דרוש לכם ומתי תוכלו לשבץ את זה ביומן שלכם.

אל תזניחו את עצמכם, תאפשרו לעצמכם גם זמן פנאי, למשפחה, לנשמה ועם זאת, אל תוותרו על החלומות שלכם.

זיכרו כי כל דבר אפשרי השאלה היא מה תהיו מוכנים לעשות על מנת להגיע לשם.

איזה מחירים תהיו מוכנים לשלם ועל מה תצטרכו לוותר.

מרבית האנשים לא מוכנים לשלם את המחיר או שחושבים שהמחיר גדול מדי. לא תמיד זה כך, לפעמים זה רק נראה לנו גדול ואחרי שאנחנו עושים את זה אנחנו לא מבינים מה היה שם שחיכינו כ"כ הרבה.

4. בידקו את התשוקה שלכם – כדי שאני אזיז את עצמי מהספה אני חייבת לדעת אם זה שווה את המאמץ.

בידקו עד כמה אתם רוצים את מה שאתם מגדירים כמטרה? אם זה ירידה במשקל אז מ 1 עד 10 כמה אתם רוצים את זה.

אם זה היחסים עם הילד שלכם, עם בן הזוג שלכם,שינוי קריירה, התקדמות בקריירה ועוד.

כדי לצאת מאיזור הנוחות ולהגשים מטרה קטנה כגדולה עליי לראות קודם אם אני באמת באמת רוצה.

זיכרו, כדי לצאת לדרך אתם צריכים משהו שאתם באמת רוצים!

6. שואבי אנרגיה – מי מכשיל אתכם? מי אומר לכם שלא, זה לא הזמן?

האם יש אנשים בקרבתכם שמניעים אתכם מלעשות שינוי?

או שאולי זה אתם? מה אתם אומרים לעצמכם כשאתם נתקלים בקושי? הכל אבוד? הלכה הדיאטה? אני כישלון? או שאפשר שתתייחסו למכשול כאל הזדמנות לבדוק את הרצינות שלכם ביחס למטרה שאתם רוצים להשיג, כל מכשול בודק עד כמה אתם רוצים, מברר ומחדד את הרצון הזה שלכם, אם אתם מונעים מעצמכם מה אותו פחד אומר לכם? ממה אתם נמנעים?

כדאי להקשיב לקולות האלה

7. אל תפחדו מכישלון – מי מפחד מלא? מסתבר שכשמה שמניע אותנו זה פחד אנחנו לא נתקדם. אם אני מפחדת כל הזמן מלקבל לא אני לא אוכל לפרוץ דרך וכל הזמן אשאר כמו עכבר בכלוב שמנסה את דרכו החוצה.

נסו לחוות לא, תנסו לצאת מאיזור הנוחות שלכם ולחוות לא!

8. בנו תכנית! קיבעו ביומן כל משימה עם תאריכי יעד ריאליים.

אל תחמירו עם עצמכם אם זה לא קורה, רוב בני האדם צריכים עזרה במקומות שקשה להם מנטור, מאמן אישי, מלווה בדרך.

תאפשרו לעצמכם לטעות בדרך ועם זאת היו קשובים לצרכים שלכם , אם אתם רואים שאתם לא מתקדמים קחו את העזרה הדרושה רק אל תוותרו על עצמכם!

לפעמים הליווי באימון אישי הוא שבועי, חודשי או כל מה שיידרש לכם על מנת לראות את השינוי המיוחל.

מה שבטוח שלא יהיה כתוב על הקבר – היה בו הרבה פוטנציאל..

שיהיה בהצלחה!


1 view0 comments